Co z tym zrobić ?!

Co z tym zrobić ?!

Bardzo często zadawane pytanie, na kursach doszkalających przewoźników wykonujących transport drogowy rzeczy, dotyczy wymaganych przez BAG ilości środków mocujących potrzebnych do prawidłowego zamocowania ładunku. Dla zdroworozsądkowo myślącego człowieka nakazanie zabezpieczenia ładunku przy użyciu np. 120 pasów jest nie możliwe do wykonania, nawet z technicznego punktu widzenia. Co zrobić w takim wypadku i skąd tak duża ilość środków mocujących?

Odpowiedź wbrew pozorom jest prosta, ta duża ilość środków mocujących zostaje podana z tabel przeliczeniowych, tabele te podają ilość wymaganych środków mocujących potrzebnych do zamocowania ładunku. Oczywiście najprościej jest podać kierowcy ilość pasów z napinaczami standardowymi wywołując u niego przerażenie z powodu ich dużej ilości. Tak naprawdę chodzi jednak o siłę, której trzeba użyć, aby zwiększyć siłę tarcia potrzebną do utrzymania ładunku na swoim miejscu.

Niestety przy tego typu kontrolach najczęściej trzeba przeładować pojazd wyposażając go w środki mocujące za pomocą, których możemy uzyskać większa siłę docisku, można też wykorzystać techniki mieszane oraz przede wszystkim zwiększyć współczynnik tarcia.

Problemu by nie było, gdyby ładunek został właściwie zabezpieczony już na etapie załadunku pojazdu oraz gdyby kierowcy przykładali większa wagę do mocowania ładunków korzystając z niezbędnej wiedzy.

inż. Jarosław Kędzior

Akademia Mocowania

Obraz15 Obraz16

Więcej informacji na temat mocowania ładunków znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.AkademiaMocowania.pl